slide-1.jpg slide-2.jpg slide-3.jpg slide-4.jpg slide-5.jpg slide-6.jpg

slide-6.jpg

PreviousNext

ACES - Nove tehnologije i volonterizam

Aces projekatŠkolske 2011/2012. godine Gimnazija “Svetozar Marković“ je realizovala projekat pod nazivom “New technologies and volunteering. Combating isolation and social exclusion in communities“, zajedno sa SOU „Car Simeon Veliki“ iz Vidina (Bugarska) pod pokvroviteljstvom Akademije centralnoevropskih škola – ACES. Glavna tema ove godine za pisanje projekata je bila volonterizam. Projekat je trajao od septembra 2011. do oktobra 2012. godine. Projekat je vodila Žaklina Eftimovski, profesor računarstva i informatike.

Aktivnosti projekta (u kojima su učestvovali učenici obe škole) su:

1. Multikulturalne radionice u Nišu - učestvovali su učenici obe škole - iz Niša i Vidina. Učenici iz Vidina su upoznali naš grad kroz City Rally i posetili Đavolju Varoš. Učestvovalo je 15 učenika Gimnazije koji su bili zaduženi kao hostovi (domaćini učenicima iz Bugarske), kao i 20 učenika za vreme zajedničke proslave (karaoke). Ukupno je učestvovalo 40 učenika Gimnazije, 6 profesora, dok je gostiju bilo 14 učenika i 4 profesora.
    Ukupno je bilo 54 učesnika konferencije.
  2. Izrada Božićnih prezentacija od strane učenika Gimnazije. Konkurs za izradu prezentacija je trajao od 20.novembra do 20.decembra. Učestvovalo je 82 učenika prvog i drugog razreda Gimnazije.
    Nakon izrade, najbolje prezentacije su narezane na diskove (ukupno 120 cd-a), upakovane i povezane mašnom, a u tome su pomagali ostali učenici - u okviru radionica - njih 30. Svim učesnicima su podeljeni Novogodišnji ukrasi, a najbolje 3 prezentacije su nagrađene specijalnim nagradama (Božićna jelkice).
    Obavljena je podela cd-a sa Božićnim prezentacijama deci predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda Osnovnih škola. Podela je vršena u Gimnaziji “Svetozar Marković“ u utorak 27.12., u sredu 28.12. u Osnovnoj školi “Car Konstantin“ i 29.12. u Osnovnoj školi “Sveti Sava“ (englesko zabavište Speak Up).
    Angažovano je ukupno 112 učenika Gimnazije.
  3. Projekat naše Gimnazije i partnerske škole se bazira na pomoći starijim osobama i deci sa posebnim potrebama u rukovanju računarom, odnosno obuka za korišćenje interneta i socijalnih mreža. Kurs je realizovan u dve grupe, od 23. februara do 11. marta 2012. godine, sa 12 časova po grupi.
    Broj planiranih polaznika po grupi je bio 10 (10 osoba starijih od 60 godina i 10 deteta sa posebnim potrebama). Zbog velikog interesovanja građana, broj polaznika osoba trećeg doba je bio 18, dok je dolazilo 14 deteta iz Doma učenika Dimitrije Tucović (učenici škole "14. oktobar").
    Aces 2011Kurs su realizovali profesori informatike iz Gimnazije, uz pomoć učenika volontera koji su bili raspoređeni pored svakog polaznika. Kursevi su se izvodili u prostorijama Gimnazije kabinetima informatike, tako što je svaki polaznik imao svoj računar i volontera koji pomaže pri radu.
    U ovoj glavnoj aktivnost projekta je učestvovalo 30 volontera - učenika Gimnazije (učenici prvog i drugog razreda) i dva profesora informatike.
  4. Učenici Gimnazije su u periodu od 2. do 4. marta posetili svoje vršnjake iz Vidina. Pored dnevih radionica na kojima su učenici dve škole zajedno pravili martenice, uveče su učenici imali priliku da gledaju koncert posvećen Nacionalnom Danu Bugarske. Na koncertu su izvođene narodne igre i pesme Vidinskog kraja.
    Drugi dan je je protekao u poseti Dom starih u Vidinu, gde su učenici škole "Car Simeon Veliki" izveli recital. Gimnazija je predstavila naš grad i zemlju kroz stare izvorne pesme koje su pevale Stanislava Petrović i Magdalena Vasev, učenice drugog razreda. Uveče su učenici obe škole napravili karaoke party i uživali u druženju.
    Trećeg dana su učenici imali priliku da vide Belogradčik, brdo sa fantastičnim stenama i tvrđavom. Putovanje kroz Vidin i okolinu je ovim obilaskom završeno i učenici Gimnazije su se vratili kući u večernjim časovima. U razmeni je učestvovalo 14 učenika i tri profesora iz Gimnazije.

Projekat su pratile regionalne televizijske stanice (TV5, Kopernikus, Zona, NTV, Belami), kao i Niške novine.

U projektu je učestvovalo ukupno 160 učenika i 5 profesora Gimnazije. Broj polaznika kursa je 30, što znači da je ukupnan broj direktnih učesnika projekta 195. U projektnim aktivnostima vezanim za obuku starijih ljudi na računaru svoj doprinos je dala opština Palilula, sa organizovanjem grupe osoba trećeg doba.

Broj indirektnih učesnika je: 200 roditelja učenika Gimnazije, deca koja su primala poklon cd i njihovi roditelji - 200 učesnika, predstavnici opštine Palilula i predstavnici medija - 12 učesnika, građani koji su pratili dešavanja preko medija - 1000 gledaoca.

Učesnici projekta:

1. Nikola Stamenić II5